Twitch donma / kasma sorununa kesin çözüm

Dur bir tahmin edeyim, internet bağlantınız iyi, youtube’da 1080p videoları da donmadan takılmadan izleyebiliyorsunuz, ancak twitch.tv’de 720p’yi bırak 480p bile kasıyor, donuyor değil mi?

Tam olarak bu sorunla uzunca bir süre boğuştuktan sonra sorunun internet servis sağlayacılarıyla ilgili olduğunu keşfettim. Evet. Ben superonline kullanıcısıyım, 100mbps internetim olmasına rağmen twitchte bazı günler 720p yayın mümkün değil izleyemiyorum. Dakikada bir, hatta dakikada 10 donuyor. Öncelikle üzülerek size kötü haberi vermek istiyorum, internet servis sağlayıcınız bunu bilerek yapıyor. Muhtemelen çok fazla kaynak tükettiği için, twitch.tv hızını ciddi oranda kısıtlıyorlar. Zaten youtube dahil hiç bir sitede böyle bir sorun yaşanmazken yalnızca twitch’te kasma sorunu olmasının iki nedeni olabilir; twitch.tv sunucularında sorun var ya da yukarıda söylediğim. Aşağıdaki çözümün işe yarıyor olmasından da anlıyoruz ki, twitch sunucularında hiç bir problem yok. Problem tamamen servis sağlayıcınızın kısıtlamasından kaynaklı.

 

Peki, twitch donma sorununu nasıl çözeceğiz?

Cevabı çok basit. İnternet servis sağlayıcımıza twitch.tv’ye girdiğimizi çaktırmayacağız. Acı ama çözüm bu. Bir kısmınız bunu nasıl yapacağımızı çoktan anladı bile, diğerleri için de açıklayayım. Hızı bizi kısıtlamayacak seviyede bir vpn sunucusu üzerinden twitch.tv’ye girip izleyeceğiz. Vpn ile bu işlemi yaptığınızda servis sağlayıcınız megabytelarca veriyi twtich ip adreslerinden değil de vpnin ip adreslerinden çektiğiniz için, muhtemel filtreye takılmayacak, böylece donmadan, kasmadan twitch yayınlarını izleyebileceksiniz.

Ben şu an bu iş için opera tarayıcısı ile beraber gelen, tarayıcı içerisine gömülü vpn’i kullanıyorum. Tamamen ücretsiz. Mobilde de aynı şekilde opera vpn adlı uygulamayı indirerek, Almanya sunucusu üzerinden keyifle izleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir